Generatywne narzędzia AI generują mniej zainteresowania niż jeszcze kilka miesięcy temu

Gdy w ubiegłym roku produkty generatywnego AI zaczęły trafiać do ogółu społeczeństwa, wybuchła feeria ekscytacji i strachu.

Ludzie byli zdumieni obrazami i słowami, jakie te narzędzia mogły tworzyć na podstawie pojedynczego tekstu. Dolina Krzemowa oblała śliną perspektywę rewolucyjnej nowej technologii, która mogła przynieść spore zyski po latach stagnacji i porażek w obszarze kryptowalut i metawirtualności. Pojawiły się także obawy, jakim będzie świat po przekształceniu go przez generatywne AI. Miliony miejsc pracy mogą zostać utracone. Może stać się niemożliwe do odróżnienia, co jest prawdziwe, a co stworzone przez komputer. A jeśli chcemy być naprawdę dramatyczni, to koniec ludzkości może być bliski. Wielbiliśmy i lękliśmy się niesamowitego potencjału tej technologii.

Kilka miesięcy później zaczyna przygasać entuzjazm wokół AI generatywnego. Rządy zaostrzają regulacje technologii, twórcy wnoszą pozwy o naruszenie praw własności intelektualnej i praw autorskich, ludzie buntują się przeciwko inwazjom na prywatność (zarówno realnym, jak i odczuwanym), które te produkty umożliwiają. Istnieje wiele powodów, by kwestionować, jak dokładne są naprawdę chatboty oparte na AI i na ile ludzie powinni na nich polegać.

Zakładając, że w ogóle ich jeszcze używają. Ostatnie raporty sugerują, że konsumenci zaczynają tracić zainteresowanie: nowa wersja napędzanej AI wyszukiwarki Bing nie wpłynęła na udział rynkowy Google, ChatGPT traci użytkowników po raz pierwszy, a boty wciąż są podatne na podstawowe błędy, które sprawiają, że nie można im ufać. W niektórych przypadkach mogą teraz być jeszcze mniej dokładne niż wcześniej. Ostatnie badanie Pew wykazało, że tylko 18 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych korzystało kiedykolwiek z ChatGPT, a inni twierdzą, że coraz bardziej martwią się zastosowaniem AI. Czy ten trend dobiega końca?

Generatywne AI to potężna technologia, która nie zniknie wkrótce, a chatboty zbudowane w oparciu o tę nową technologię to jedno z najbardziej dostępnych narzędzi dla konsumentów, którzy mogą je bezpośrednio wypróbować. Jednak ostatnie raporty sugerują, że gdy początkowa fala entuzjazmu i ciekawości opada, ludzie mogą być mniej zainteresowani chatbotami, niż się spodziewano.

OpenAI i jego chatbot ChatGPT szybko zdobyli popularność jako najgorętsza firma i narzędzie do generatywnego AI, co bez wątpienia pomogło w tym fakt, że byli jedną z pierwszych firm, które udostępniły narzędzia ogółowi społeczeństwa, a także dzięki współpracy z Microsoftem warta miliardy dolarów. Ta współpraca doprowadziła do ogłoszenia przez Microsoft wielkiego partnerstwa w lutym, dotyczącego włączenia niestandardowego chatbota zbudowanego na bazie modelu językowego OpenAI (który napędza również ChatGPT) do Bing, swojej wyszukiwarki internetowej. Microsoft okrzyknął wzbogaconą AI wyszukiwarkę jako przyszłość wyszukiwania internetowego. Zamiast otrzymywać wiele linków lub okien z wiedzą, nowy chatbot AI miał łączyć informacje z wielu stron internetowych w jedną odpowiedź.

Hype był ogromny, a Bing nagle przestał być tematem żartów i stał się potencjalnym rywalem na rynku, który był całkowicie zdominowany przez Google i z którym jest dosłownie synonimiczny. Google pośpiesznie wydał swój własny chatbot, nazwany Bard. Meta, nie chcąc być gorszym i być może wciąż borykając się z katastrofalnym zwrotem w stronę metawirtualności, wydała nie jeden, a nawet dwa, otwarte (w pewnym sensie) wersje swojego dużego modelu językowego. OpenAI licencjonowało ChatGPT na rzecz innych firm, a dziesiątki podpisały umowy, aby włączyć go do swoich produktów.

Jednak ostateczna przeobrażenie może być dalej niż sugerował to entuzjazm kilka miesięcy temu, zakładając oczywiście, że w ogóle nastąpi. W ostatnim artykule Wall Street Journal stwierdzono, że nowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Nowy atak wpływa na główne chatboty oparte na sztucznej inteligencji, pokazując, że AI jest trudne do opanowania.

Next Post

Czym jest – świadectwo charakterystyki energetycznej

Related Posts