Mobilny e-sport

Mobilny e-sport

E-sport prężnie się rozwija zdobywając fanów na całym świecie. Nikogo już nie dziwią transmisje turniejów w telewizjach sportowych, za to liczby generowane przez ten sektor już tak. W 2020 przychód w branży wyniósł 1 miliard dolarów, suma nagród dla zawodników opiewała na kwotę 113 milionów dolarów, 22 tysiące zawodników zgarnęło pieniężne nagrody za swoje wyczyny, odbyło się 4000 tysiące nagradzanych turniejów oraz zorganizowano dwunaste mistrzostwa świata pod patronatem IESF[1] (International Esports Federation).

Ważną częścią sportu elektronicznego, która bezprecedensowo wchodzi na salony jest mobilny e-sport. Powszechny dostęp do urządzeń mobilnych nakręca biznes i daje każdemu szansę na zostanie e-zawodnikiem. Mobilni streamerzy cieszą się coraz większą popularnością zrzeszając ogromne społeczności widzów i obserwatorów. Gry takie jak, PUBG Mobile i Free Fire znajdują się w tym momencie w top 5 najczęściej oglądanych e-sportowych tytułów. Powstają platformy poświęcone grom mobilnym, jak Skillz, czy ESL Mobile, z czego ta ostatnia pozwala graczom na różnych poziomach na rywalizację w topowych grach: Asphalt 9: Legends, Brawl Stars, Clash of Clans, Clash Royale, PUBG Mobile i League of Legends: Wild Rift, oraz Legends of Runeterra. Trwa era profesjonalizacji mobilnego e-sportu, tworzone są drużyny, za którymi stoją sponsorzy i pieniądze, pojawiają się transfery zawodników, a pule nagród w turniejach szybują w górę.

Najpopularniejsze e-sportowe gry mobilne

Wśród najpopularniejszych e-sportowych gier, poza wcześniej wymienionym PUBG, znajdują się:

  • Arena of Valor – przypominająca League of Legends gra MOBA rodem z Azji. W nadciągającym turnieju w Arena of Valor World Cup (czerwiec/lipiec) weźmie udział 16 drużyn głównie z Azji. Pula nagród wyniesie ponad pół miliona dolarów, z czego do zwycięzców trafi 200 tysięcy $.
  • Brawl Stars – gra od fińskiego Supercell ściągnięta ponad 200 milionów razy. Tegoroczna pula nagród w mistrzostwach świata ma wynieść ponad 1 milion dolarów. W ramach eliminacji obywają się comiesięczne zmagania.
  • Call of Duty: Mobile – kultowa strzelanka w mobilnej odsłonie od Activision. Za chwilę rusza Call of Duty: Mobile – Masters, które ma wyłonić najlepsze drużyny na mistrzostwa. W puli nagród – 100 tysięcy dolarów. 
  • League of Legends: Wild Rift – mobilna, autonomiczna wersja LoLa. Riot Games planuje mistrzostwa świata jeszcze w tym roku poprzedzając super event pomniejszymi, regionalnymi turniejami.

W mobilnym e-sporcie dzieje się wiele i dziać się będzie jeszcze więcej. Statystyki i pieniądze nie kłamią ; )


[1] https://ie-sf.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Gry mobilne – tak było

Next Post

Solo Developer Game?

Related Posts